Today is: Wednesday, 20th August 2008
Log in

Cand ti-e sila, nu te mai uita la stiri. Schimba canalul.

Casa Poporului - big shit!

Inaugurarea oficialã a lucrãrilor la “Casa Republicii” (în fapt, prima cupã de beton se turnase cu un an înainte iar demolarea zonei Uranus si Piata Unirii începuse încã din 1980).

“Casa Republicii” (si nu “Casa Poporului”): acesta este numele înscris pe pergamentul semnat de cãtre Nicolae Ceausescu si îngropat pentru posteritate în betonul de la temelia colosului. Numele de “Casa Poporului” este de origine “popularã”, Ceausescu nu l-a utilizat niciodatã. În 1997, odatã cu mutarea Camerei Deputatilor acolo, Casa Poporului este re-botezatã devinind astfel “Palatul Parlamentului”. Va urma mutarea Senatului în Palat opt ani mai târziu.

Monstruoasa clãdire, asa cum aratã acum, este departe de cum ar fi trebuit sã arate conform proiectului din 1984 al Ancãi Petrescu, arhitectul-sef. Din diverse motive (dorintele si mofturile dictatorului, economia severã de resurse din anii 1986-1989, Revolutia, sistarea lucrãrilor în 1990, reproiectãrile ulterioare din anii ‘90 etc.) dimensiunile de deasupra solului ale colosului au fost reduse la aproape douã treimi din cât trebuiau sã fie.

La sfârsitul filmului se poate vedea macheta finalã a “mãretului” proiect.

 


Inaugurarea lucrãrilor la “Casa Republicii”, 1984
by danu888vdo

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “Casa Poporului - big shit!”

  1. Loredana |

    De unde-i totusi denumirea de “Casa Poporului”? Tot din epoca lui vine,e sigur.
    Filmuletul l-am urmarit cu interes,eram mica atunci,dar nu mi-a trezit acum nici un sentiment de repulsie,dupa cele auzite si traite de cei apropiati
    Sunt azi altii care-s imaginea clara a abrutizarii!

  2. Sly |

    Casa Poporului, Thalida, este un simbol al muncitorimii romane care si-a rupt gatul obligatoriu in timpul constructiei. Adica… si-au facut ei, ‘poporul” o casa a lor. Ca un mausoleu, sa zicem.
    Mizeria asta este transpunerea la indigo a jalnicei gandiri comuniste, folosita si la canalul Dunare-Marea Neagra. Locul in care, la fel, au murit o gramada de nemultumiti ai epocii.
    Asa cum spui si tu, mizeria se vede si astazi, prin prezentza unor dobitoci care nu se dezmint/dezic de gandirea totalitarista impusa in vremea aia de jalnicul cuplu de cacat.
    Mizeria domneste in continuare.
    Orice incercare de gandire capitalista e tratata ca furt din averea obshtii si pusa la stalpul infamiei.
    Romania isi merita oamenii. Pensionarii comunisti fac lege dupa bunul plac si isi merita saracia.

    Partea prosta insa… ca trag dupaei si alti nevinovati , prinsi e valul comunist.
    Parca se spunea ca s-a furat tot din tzara asta. Ce mai cauta pesedistii la ciolan?
    De ce nu se lasa de politica?
    Cine ii mai crede pe comunsti?

    Perpetua miscare a slugilor comuniste nu va inceta
    Romania isi merita “alesii” si soarta.

Leave a Reply